Skip to main content
Add Me To Your Mailing List
Cooper River Yacht Club
Sailing Since 1945
MEMBERS: Please login to display Members Only Information and keep your profile up to date.
New Text Box
New Text Box
New Text Box

 

THE NOMINATING COMMITTEE WILL SUBMIT THE FOLLOWING SLATE FOR THE BOARD OF GOVERNORS FOR 2017-2018 AT THE ANNUAL MEETING

 

COMMODORE:  Matthew York

VICE COMMODORE:  Tommie Ann Gibney

REAR COMMODORE:  Brian Furlano
TREASURER:  John Dick

SECRETARY:  Ralph Talbot

 

MEMBERS at LARGE:  

 

1.  Carolyn Brickner - 2019

2.  Becky Radcliffe - 2020
3.  David Leeds- 2018

Ann Scaricamazza (Ann’s term expires 2019)

 

 

Any member wishing to stand for election to any position shall submit his/her name and the position for which he/she is running to the Secretary no later than September 22, 2017.  (Please forward name/position to carolynvons@gmail.com.)

 

Respectfully,

Nominating Committee

Allen Bonner

Richard Scaricamazza

Carolyn Brickner

_________________________________________

Fall is in the Air! 
Results:
Ritchie Regatta 2017
Fall Results

Fall 2017 Notice of Race

Race Commitee Signup Volunteer
____________________________________


Weekend MAYRA 2016



MAYRA 2017 Regatta and 
Sunfish Championship photos postedHERE!
Also on Facebook
CRYC Facebook Album




___________________________________________________________________________________________________

 Thank You, Volunteers




Thank you to the talented team of volunteers who supported the Junior MAYRA Regatta.
Our junior sailing team was very successful.

 

Jim Greenfield ran the races with help from Tammy Brunkner, Trish Getty, Robert Graham,
Helina Sirkin, Joey Tichansky, Matt York, and Jon, Tori, & Chas Burnham.

The main planning and execution was done by Tommie Ann Gibney, Carolyn Bricker, Jeanne York. 
Assisting throughout the day were Susan McAllister, John Dick, Tony Masi, Tim Ryder, and Ralph Talbot.
         

Eight of our sailors medaled:



Leo Brickner was second in the Opti
Skye Mada was third in the Laser 4.7
Patrick York was first in the Laser Radial
Zachary York was third in the Laser Radial

Colon Seybold & Aidan Ryder were third in the 420
Alice Kilkelly was first in the Sunfish
Jacob McAllister was second in the Sunfish
RJ Davidson was fifth in the Sunfish


 




CRYC offers:

Competitive racing every Sunday at 1pm during the sailing season

Fun races, every Thursday in summer, followed by a cook-out

Sailing lessons for adults and youth

Boat usage program.  See Community Sailing.

Sunfish, Laser, GP-14, and Laser - RC fleets

Social events throughout the year

__________________________________________