Skip to main content
Add Me To Your Mailing List
established 1945
MEMBERS: Please login to display Members Only Information and keep your profile up to date.

Home2009 Results
 Spring Series 2009  Summer Series 2009  
     

Cooper River Yacht Club

Fall Series 2009

(We apologize that some names are missing - please remember to register to sail in the series/regattas so we can accurately

match names and sail numbers. Please e-mail any corrections, etc to: mail(at)CooperRiverYC.org.

Sail # Skipper/Crew

Laser Fleet

1 Fred Schaeffer 2 5 3 4 3 4 2 2 2 1 2 1 2 2 2 1 2 2 1 1 1

155607 Steve Schmidt 5 3 5 6 DNS 6 3 3 3 3 4 3 3 3 3 4 3 4 2 2 2

168494 Carl Oberg 1 1 1 1 1 1 1 1 1

173700 Rick Landell 3 2 2 2 4 2 1 1 1 3 DNS 3

183747 Brad Linthicum 4 6 6 5 5 5 2 3 4

187392 Faye Flam 6 4 4 3 2 3 4 1 2 2 1 1

720 ® 5 4 3 4 5 5 3 2 3

170381 ® Matt Tehau 1 1 2 3 4 3 4 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

174235 ® Mark Hourihan 2 3 4 2 2 2 1 3 3 2 2 2 2 3 2 2 2 2

178907 ® Jack Lane 3 2 1 1 1 1 2 2 1

184477 ® Chris Lane 4 5 5 5 3 4 3 4 4

GP 14 Fleet

905 Lance Oberg/Crew 5 6 7 6 8 8

7128 Dave Leeds/Crew 8 8 8 9 9 9

9887 Kennon Dick / John Dick 7 3 3 7 5 3 RC RC RC

10845 Steve Chreighton/Crew 6 7 5 8 7 6 3 3 1 1 2 2 2 2 2 3 3 3

12373 Brett/Mallory Oxberry 2 2 2 4 1 2

12388 Gene/Ellie Raffensperger (7119) 3 6 7 1 1 DNS 2 1 1 RC RC RC

12411 Allen Bonner/Nancy Schweitzer 4 5 6 5 4 5 2 2 2 1 1 1 2 2 2

12676 Rob Seidelmann/Jim Jimmy Brunker 1 1 1 2 3 4

13119 Allyn Miner/Fred Disque 3 4 4 1 2 1 1 1 1

Sunfish Fleet

CS Pete Lane 4 3 3

CS Charles Muntean 9 9 8 10 8 8

CS Tony Masi 10 10 9 9 10 2 2 2 3 4 4 5 6 5

CS James Peyton-Jones 2 3 3 2 3 2

CS Harley Pisa 7 DNF DNS 3 DNS 4 3 4 DNS 4 DNS DNS DNF DNS DNF RC

59104 Dave Leeds

76707 Doug Howlett 5 4 6 8 5 7 1 3 2 1 1 1 6 4 3 3 1 1

77033 Bud Thalman 8 7 DNS

77733 Connie Meeks 2 5 3 4 2 5 2 1 1 2 1 1 1 1 1 2 1 1 RC RC RC

78124 Art Littleton 4 3 1 3 4 3

78267 Jim Greenfield 1 1 4 1 1 2 RC RC RC 1 2 2

79299 Mike Parsons 3 2 2 2 3 1

79302 Allyn Miner 1 2 2

80372 Rich Heacock RC RC RC 4 5 4 3 3 3

83329 Joan Gmitter DNF DNS DNS 11 10 9 5 5 6 5 2 3 DNS 5 6 5 5 5

88552 Rosemary McMullen 6 6 5 6 6 4 DNS 4 5 RC RC RC DNS 2 2 4 DNS DNS 4 2 4

88876 Tammy Brunker 7 8 7 5 7 6 RC RC RC 3 3 4 1 4 3

Windmill

2750 Jim Scarpa RC RC RC RC RC RC

Hunter 170 Fleet

Open Fleet

830 (DC) Dave Leeds

16157(O) Jeffrey Ludlam

Other

Tony Colleri RC RC RC RC RC RC

Rob Seidelmann

Craig Priniski RC RC RC

Cindy Pisa RC RC RC RC RC RC RC RC RC

Ed Hourihan RC RC RC RC RC RC

 

    Fall Laser/Sunfish Regatta

Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 25, 2009 10:16:20 AM EDT

Division: Laser (6 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 Total
Points
Pos
1 178838 Eric Reitinger BBYC [7/DNS] 2 1 3 1 1 1 9.00 1
2 177028 Austin Neuman RYC 1 3 3 1 [5] 4 2 14.00 2
3 189804 Mike Hecky RYC 2 [4] 2 2 2 2 4 14.00 3
4 193965 Jim Knab CRYC 3 1 4 4 3 3 [5] 18.00 4
5 173700 Rick Landell CRYC 4 5 [6] 5 4 6 3 27.00 5
6 170381 Mat TeHau CRYC 5 [6] 5 6 6 5 6 33.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Radial (1 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 Total
Points
Pos
1 170381 Mat TeHau CRYC [1] 1 1 1 1 1 1 6.00 1

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Sunfish (6 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club 1 2 3 4 5 6 7 Total
Points
Pos
1 78124 Art Littleton CRYC 1 2 1 [3] 2 1 2 9.00 1
2 79299 Mike Parsons CRYC [4] 4 3 2 1 2 1 13.00 2
3 88810 Judy Lazo CRYC 2 1 [5] 1 3 3 4 14.00 3
4 77721 Bill McLaughlin MCSC 3 3 2 [4] 4 4 3 19.00 4
5 3756 Charles Muntean CRYC [6] 5 4 5 5 5 5 29.00 5
6 3780 Harley Pisa CRYC 5 6 [7/DNF] 7/DNS 7/DNS 7/DNS 7/DNS 39.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Jim Greenfield

 

 

2009 CRYC Frostbite Series

 

 

Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, November 8, 2009 6:34:18 PM EST

 

Division: Laser (17 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club 1 2 3 Total
Points
Pos
1 181188 Jim Irwin Riverton YC 3 1 3 7.00 1
2 178862 Nick von der Wense Severn Sailing Assn 1 5 6 12.00 2
3 178838 Eric Reitinger Brant Beach YC 8 6 1 15.00 3
4 194508 John MacCausland CRYC 9 2 4 15.00 4
5 180486 Jon Burnham CRYC 7 4 7 18.00 5
6 177028 Austin Neuman Riverton YC 14 3 2 19.00 6
7 152045 Dave Breder Greater Wildwood YC 2 11 8 21.00 7
8 194519 Mike Hecky Riverton YC 4 12 5 21.00 8
9 172 Rob Seidelmann CRYC 6 7 9 22.00 9
10 187392 Faye Flam Phila.Laser Fleet 5 10 10 25.00 10
11 193965 Jim Knab CRYC 10 9 11 30.00 11
12 173700 Rick Landell CRYC 12 8 12 32.00 12
13 24218 Nicolaus Pro Riverton YC 15 13 13 41.00 13
14 155607 Steven Schmidt CRYC 13 14 14 41.00 14
15 158800 Stephen Ward Corinthian YC of Cape May 11 18/DNF 18/DNS 47.00 15
16T 7 Victor Oberg CRYC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 54.00T 16T
16T 313 Dave Oberg CRYC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 54.00T 16T

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Laser Radial (4 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club 1 2 3 Total
Points
Pos
1 189986 Kayla Ellis Brant Beach YC 1 1 2 4.00 1
2 174235 Mark Hourihan CRYC 3 2 1 6.00 2
3 172090 Jake Ellis Brant Beach YC 2 4 4 10.00 3
4 190516 Harley Pisa CRYC 4 3 3 10.00 4

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Sunfish (10 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club 1 2 3 4 5 Total
Points
Pos
1 78197 David Graham CRYC 2 1 1 4 5 13.00 1
2 79299 Mike Parsons CRYC 1 4 4 2 2 13.00 2
3 79302 Allyn Miner CRYC 4 3 3 6 4 20.00 3
4 78124 Arthur Littleton CRYC 3 2 8 3 7 23.00 4
5 88552 Rosemary McMullen CRYC 7 5 5 7 1 25.00 5
6 88876 Tammy Brunker CRYC 6 6.5/MAN 9 5 3 29.50 6
7 89034 Chuck D'Ardenne   9 9 2 1 11/DNS 32.00 7
8 3756 James Peyton-Jones CRYC 5 6.5/MAN 6.5/MAN 9 6 33.00 8
9 3780 Charles Muntean CRYC 8 8 6.5/MAN 8 8 38.50 9
10 75172 Jim Scarpa CRYC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 55.00 10

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Jim Greenfield